Când te simţi lovit, apăsat de viaţă, trebuie mai ales atunci să-ţi îndrepţi ochii spre zona solară a speciei: să asculţi muzică, să reciteşti o poezie, să te uiţi la un tablou. Dintr-o dată, simţi cum, de la nivelul râmei, fiinţa ta se ridică pe verticala piscului.
Nu e uşor să arăţi cuiva că a devenit nefericit din cauză că a fost neatent la ce se întâmpla într-un suflet străin. Dar va fi cu siguranţă nefericit acela care nu urmăreşte ce se întâmplă în propriul său suflet.
In toata impotrivirea sortii, partea cea mai grea a nefericirii este sa fi fost fericit.
Cel mai nefericit dintre toti este cel care nu mai iubeste si nu poate uita ca a iubit.
(Resemnare)
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.