Secretul de a fi nefericit consta in a avea ragazul necesar pentru a-ti bate capul sa vezi daca esti fericit sau nu. Leacul consta in ocupatie, caci ocupatia inseamna preocupare; iar omul preocupat nu este nici fericit, nici nefericit, ci pur si simplu viu si activ, ceea ce este mai placut decat orice fericire pana ce te-ai saturat de ea.
”Cunoaste-te pe tine insuti” - e un precept minunat si folositor; pacat numai ca celor vechi nu le-a venit in minte sa ne spuna si cum sa facem ca sa folosim acest precept.
Nu e uşor să arăţi cuiva că a devenit nefericit din cauză că a fost neatent la ce se întâmpla într-un suflet străin. Dar va fi cu siguranţă nefericit acela care nu urmăreşte ce se întâmplă în propriul său suflet.
In toata impotrivirea sortii, partea cea mai grea a nefericirii este sa fi fost fericit.
Adevarul si frumusetea nu pier, ele fac parte din esenta vietii omenesti si a intregii firi.
Multa nefericire a intrat in lume din cauza dezordinii si a lucrurilor ramase nespuse.
Am patruzeci şi şapte de ani. Până acum un an m-am străduit, ca şi voi, să-mi întunec într-adins vederea cu scolastica asta a voastră şi să nu-mi dau seama de viaţa adevărată — şi credeam că fac bine. Acum însă dac-aţi şti! Nu dorm nopţi de-a rândul de ciudă şi de mânie, gândind ce prosteşte mi-am pierdut timpul, când aş fi putut avea tot ce nu-mi mai îngăduie acum bătrâneţea să am!
(Unchiul Vanea)
Cine nu izbuteste cu duhul blandetii, nu o va scoate la capat nici cu severitatea.
A nu intelege nu inseamna a contesta.
Daca ii chemati pe oameni sa porneasca inainte, trebuie neaparat sa le aratati si calea pe care sa mearga. Daca, fara a arata calea, aruncati acest cuvant in acelasi timp unui calugar si unui revolutionar, trebuie sa recunoasteti ca ei vor merge pe cai cu totul diferite.
Nici dragostea, nici prietenia si nici respectul nu leaga mai mult oamenii decat ura comuna fata de cineva
Cand iubesti, descoperi in tine o nebanuita bogatie de tandrete si duiosie si nici nu-ti vine sa crezi ca esti in stare de o astfel de dragoste.
Omul poate cunoaste numai profunzimea si tristetea nefericirii pe care o traieste el.
Cel mai mare creator al nefericirii omului este omul insusi.
Sa traim din plin: soarele nu rasare de doua ori pe zi si viata nu ne este harazita decat o singura data.
Ce nesuferiti ne sunt cateodata oamenii fericiti, cei carora totul le merge din plin!
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.