Când te simţi lovit, apăsat de viaţă, trebuie mai ales atunci să-ţi îndrepţi ochii spre zona solară a speciei: să asculţi muzică, să reciteşti o poezie, să te uiţi la un tablou. Dintr-o dată, simţi cum, de la nivelul râmei, fiinţa ta se ridică pe verticala piscului.
Sentimentul de a fi fericit sau nefericit depinde rareori de starea noastră absolută, ci de percepția noastră asupra situației, de capacitatea noastră de a fi mulțumiți cu ceea ce avem.
© CCC
Nu exista pe lume nimic mai inspaimantator, mai injositor si mai plictisitor decat banalitatea.
Vrabiei i se pare ca puiul ei nu ciripeste, ci canta nespus de frumos.
Cine nu se considera un om fericit este un nefericit, chiar daca ar fi stapanul lumii.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.