Respectul fata de ceilalti, un respect plin de modestie si politete, e prima conditie a adevaratei egalitati, mai mult, fara de care cred ca e cu neputinta sa te arati superior. Numai printr-o totala lipsa de infumurare poti ajunge la suprema omenie si te poti dovedi un om care se respecta pe sine insusi in orice situatie s-ar gasi si oricare i-ar fi locul harazit de soarta. Sa-ti cunosti locul pe lume si sa stii sa te respecti sunt insusiri foarte rare, cel putin tot atat de rare ca adevarata demnitate.
In toate, cu cat alegi calea cea mai simpla, cu atat e mai bine.
Se cumpara idei de-a gata. Se vand pretutindeni, chiar pe gratis; dar ce-i gratis costa mai scump…
Multa nefericire a intrat in lume din cauza dezordinii si a lucrurilor ramase nespuse.
Dragostea abstracta pentru umanitate ascunde aproape intotdeauna o iubire egoista fata de tine insuti.
Natura e oglinda cea mai limpede, e destul sa privesti in ea!
Cine ar fi stiut de Hector, daca Troia ar fi fost fericita?
Nu vreau şi nu pot crede că răul este starea normală a oamenilor.
Cand omul se simte nefericit, totul in jurul lui pare fara noima, searbad si ieftin.
Ca sa atingi perfectiunea, trebuie mai intai sa nu fi inteles multe lucruri, iar daca le intelegi prea in graba, risti sa nu le intelegi bine.
Daca vorbesti indelung despre nefericirea din viata, in cele din urma vei ajunge sa nu mai percepi viata decat numai prin nefericirile ei.
Nefericirea poate da nesperatul prilej de a cunoaste viata.
Toate nedreptatile si suferintele de pe lume vin din faptul ca experienta nu poate fi transmisa — cel mult poate fi comunicata. Intre suferintele ce-ti sunt rezervate si ceea ce poti suporta se intinde intreaga cale a experientei, pe care omul nu o poate strabate decat de unul singur.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.