Nu exista nici fericire, nici nenorocire in lume; exista doar compararea unei stari cu cealalta, si atata tot. Doar cel care a simtit nefericirea cea mai cumplita e in stare sa simta cea mai mare fericire. Ca sa-ti dai seama cat de bine este sa traiesti, trebuie sa fi dorit sa mori.
Mangaierea nefericitilor este sa aiba tovarasi in suferinta.
Nenorocirea nu vine de una singură, dar nici succesul.
Daca un om este nenorocit, sa-si aduca aminte ca nenorocirea i se datoreaza lui insusi.
Trebuie sa fi resimtit in mod obisnuit nenorocirea sau sa te temi de ea pentru a lua parte la greutatile celor napastuiti.
Intamplarile neasteptate, ca si nenorocirile, rareori vin singure.
Nimic nu-i mai placut decat sa stii ca-ti datorezi totul tie.
Ceea ce vedem mai rar impresioneaza intotdeauna mai puternic imaginatia noastra.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.
(Divina comedie)
Natura a pus calmul in nenorocire, ca un culcus moale in fundul unei prapastii, spre a indulci senzatia caderii celor nenorociti.
Nenorocirile intamplatoare se lecuiesc usor; nu poti sa te feresti insa de niste evenimente care izvorasc necontenit din natura lucrurilor.
Cu cat ne apropiem mai mult de natura, cu atat e mai bine. Omul nu este foarte complicat.
© CCC
Omul mai rau isi amaraste viata cu nenorocirile de care se teme ca vor veni, decat cu acelea care au si sosit si de care sufera.
Numai nenorocirea celor pusi in imprejurari cat mai apropiate de ale noastre ne patrunde in mod firesc pana in adancul sufletului.
Gloria nu-l poate desfata pe cel ce o castiga prin furt si nu prin vrednicie.
Nimeni nu poate crede ca el singur este cauza propriei sale nenorociri si ca toti ceilalti si-au castigat fericirea pe care o au.
Trebuie, cand omul se crede cel mai fericit, mai grijuliu sa se pregateasca sa-ndure ale sortii lovituri.
Lumea se plictiseste repede sa asculte nenorocirile altora si prefera sa-i ocoleasca pe cei nefericiti.
Nenorocirea il face pe om mai bland, mai virtuos, natura lui devine mai sensibila.
Este deja un ghinion să fii primul care anunţă un dezastru.
(Perșii)
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.