Nu exista nici fericire, nici nenorocire in lume; exista doar compararea unei stari cu cealalta, si atata tot. Doar cel care a simtit nefericirea cea mai cumplita e in stare sa simta cea mai mare fericire. Ca sa-ti dai seama cat de bine este sa traiesti, trebuie sa fi dorit sa mori.
Nimeni nu iubeste pe cel ce nu poate iubi pe nimeni.
Pazeste-te chiar cand esti singur sa rostesti sau sa faci lucruri urate. Invata-te sa te rusinezi mai ales de tine decat de altul.
Nimeni nu poate crede ca el singur este cauza propriei sale nenorociri si ca toti ceilalti si-au castigat fericirea pe care o au.
Cunosti omul cumsecade si pe cel lipsit de omenie nu numai dupa faptele sale, ci si dupa dorintele ce le are.
Mangaierea nefericitilor este sa aiba tovarasi in suferinta.
Numai nenorocirea celor pusi in imprejurari cat mai apropiate de ale noastre ne patrunde in mod firesc pana in adancul sufletului.
Nu trebuie, ca om, sa razi de nenorocirea altor oameni, ci sa ai mila.
Nenorocirea nu vine de una singură, dar nici succesul.
Este deja un ghinion să fii primul care anunţă un dezastru.
(Perșii)
© CCC
Din intelepciune provin trei lucruri: gandire justa, vorbire fara greseala si actiune dreapta.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.