Nu stiam ce este un raport de forta, dar am invatat [...], si pentru toata viata, ca cei slabi sunt intotdeauna calcati in picioare.
Nu calca niciodata in picioare pe nimeni: ar putea fi o deviza.
Niciodata sa nu te lasi calcat in picioare de nimeni: o decizie.
(Lectii particulare)
© CCC
Animi est ista molitia, non virtus, paulisper inopiam ferre non posse.
Nu este o virtute, ci o slăbiciune a sufletului, să nu poţi îndura câtva timp lipsurile.
(Caesar)
Placerea nu consta in descoperirea adevarului, ci in cautarea lui.
Fiecare om isi are calcaiul lui Achile.
Tot ce pot sa inteleg, inteleg doar pentru ca te iubesc.
Toate ideile care au urmari imense sunt intotdeauna simple.
Fericirea este placere fara regret.
Cu cât sunt mai slabi indivizii, cu atât dorința lor de a se încadra într-o colectivitate este mai mare.
(Herzog)
Nimeni nu este mai puternic ca acesti doi luptatori: rabdarea si timpul.
De cele mai multe ori, murim din slăbiciune, nu din lipsa curajului.
© CCC
La cei slabi, de alta constrangere nevoie nu-i, decat de slabiciunea lor insisi.
Oamenii isi iubesc prea mult marginirile… de aceea le vine atat de greu sa le depaseasca.
Slabiciune, numele tau e femeie!
(Hamlet)
Când este vorba despre şiretlicuri, prostul îl duce de nas pe cel deştept.
Muzica este stenografia sentimentelor.
Putini sunt cei ce cad fara sa se intineze.
Dragostea înseamnă preferinţa exclusivă pentru un bărbat sau o femeie în defavoarea tuturor celorlalţi.