N-am sa pot iesi din aceasta dilema: am oroare de necazuri, dar ele ma biciuiesc, ma fac talentat. Pacea si traiul bun dimpotriva, ma paralizeaza. Asadar, ori sa fii o nulitate, ori sa ai vesnic plictiseli. Trebuie sa alegi. Prefer sa am plictiseli, recunosc.
Singurul lucru absolut într-o lume ca a noastră este umorul.
© CCC
E o eroare generala de a se socoti drept prieteni doua persoane care se tutuiesc.
Ironia e mai degraba un joc al spiritului. Umorul ar fi mai degraba un joc al inimii, un joc al sensibilitatii.
Nu suntem responsabili de ciudateniile mintii noastre. Nu putem decat sa alungam imoralul si ilogicul, dar nu sa le impiedicam sa vina.
Ironia e grauntele de sare, datorita caruia mancarea capata gust.
Fluturele, acest bilețel de dragoste împăturit, caută adresa unei flori.
© CCC
Zambetul, curcubeul lacrimilor.
Ah! Ce greu e sa fii om!
Pasarea in colivie nu stie ca nu stie sa zboare.
Morala e in fapte, nu in sentimente.
Stiu, in sfarsit, prin ce se deosebeste omul de animal: problemele cu banii!
© CCC
E greu sa fii bun cand esti clarvazator.
Cat trebuie sa se amuze Dumnezeu care vede totul!
(Jurnal)
© CCC
Elogiile se plaseaza cum se plaseaza banii, ca sa ne fie restituite cu dobanda.
Numai fumul stie ca exista vant.
(Jurnal, 1893 – 1898)
© CCC