Ai dreptate, cuvintele lipsesc, inima e plină, vorbele sunt goale, cum putem spune că iubim? Cum să-ţi exprimi iubirea ? Cum aş putea să-i spun asta unei femei ca tine? Cu ce cuvinte să descriu acest amestec de tandreţe, respect, apreciere, admiraţie, devotament şi adoraţie pe care un suflet ca al tău îl naşte într-o inimă ca a mea? Renunţ. Limbajul omenesc nu este făcut pentru a exprima infinitul şi mă mulțumesc doar să îţi spun că te iubesc!
(Scrisoare către Léonie d’Aunet)
© CCC
Frumosul e tot atat de folositor ca si utilul.
Frumusete… prin tine sufletele sunt tari si inimile marete.
Prea multa suferinta, ca si prea multa bucurie, intrece masura si dureaza putin. Inima omului nu poate sa ramana multa vreme la o extrema.
A iubi inseamna a nu cunoaste orgoliul si ura…A iubi inseamna a avea lumina in ochi si a auzi o muzica divina…Daca esti piatra, fii magnet; daca esti planta, fii senzitiva; daca esti om, fii iubire.
Orice om trebuie sa caute pacea atat timp cat are speranta de a o obtine.
Ceea ce voi numiti progres e pus in miscare de doua motoare: oamenii si intamplarile. Dar ceea ce e trist e ca din cand in cand e nevoie de ceva exceptional. Pentru evenimente, ca si pentru oameni, trupa obisnuita nu e de ajuns. Printre oameni e nevoie de genii si printre evenimente - de revolutii. Marile accidente sunt legea si ordinea lucrurilor, alcatuirea lumii nu se poate lipsi de ele.
A iubi inseamna a actiona.
(Opere complete, 1970)
© CCC
Oh! Cât de adevărat, nu-i așa, că adevărata lumină, singura lumină este aceea pe care o avem în noi înșine!
(Scrisoare către Léonie d'Aunet)
© CCC
Geniul este farul. Dumnezeu este steaua.
(Lucruri vazute)
© CCC
Sufletul ajuta trupul si uneori il ridica de la pamant. E singura pasare care isi poarta colivia.
O durere mare este intocmai ca o raza dumnezeiasca ce transfigureaza pe cel ce sufera.
Ambitia e confundata usor cu vocatia.
La baza oricarei dorinte de pace exista urmatorul postulat: credinta in progresul moral al omului.
Viata mea este o enigma al carei cuvant este numele tau.
© CCC
Cred in copii aşa cum se credea in apostoli.
(Arta de a fi bunic)
© CCC
Oamenii perfizi au parte de o fericire întunecată.
Este de-ajuns un zâmbet întrezărit sub o pălărie de crep alb cu boruri de culoarea liliacului pentru ca sufletul să intre în palatul viselor.
(Mizerabilii: Cap. IV O inimă sub o piatră)
© CCC
E o greseala sa-ti inchipui ca ai secatuit soarta si ca esti la capatul celor ce pot sa ti se intample.
Ah, tristete! Ne petrecem jumatate din viata asteptandu-i pe cei pe care ii vom iubi si cealalta jumatate parasindu-i pe cei pe care ii iubim.
(Grămada de pietre)
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.