O! Dragoste de viata, ne lasi, de teama mortii, sa murim de zeci de ori la rand decat sa dam cu moartea fata dintr-o data... Inainte de-a muri se prapadeste cel las de multe ori; numai o singura data gusta cel viteaz moartea.
Nimic nu inspaimanta mai mult pe oameni decat lucrurile pe care nu le inteleg.
E mare mangaiere la vreme de restriste sa te afli langa cineva pe care sa-l doara inima pentru tine.
Se tem numai aceia care au de pierdut ceva.
Condeiul este limba sufletului; dupa cum au fost conceptele cu care a fost hranit, asa vor fi si scrierile.
Omul se ingrozeste uneori de niste naluci. Pentru a nu te teme de nimic, trebuie sa privesti lucrurile cu mai multa atentie si mai indeaproape.
Frica este un sentiment animalic in om; omul intreg nu se teme de nimic, afara de rusine si de lasitate.
Aș dori să știu cum se descurcă ea cu această empatie extraordinară. Mi-e teamă să mă atașez de cineva - uneori fug de o prietenie în devenire. Și mă întreb astăzi dacă, cu Nadia, nu am încercat să fug de o iubire în devenire. Teama asta viscerală de a depinde de cineva și care încă mă urmărește.
(Acrobații)
© CCC
Teama nu ne poate răni mai mult decât un vis.
Fiecare om este odrasla faptelor sale.
De multi trebuie sa se teama cei de care se tem multi.
Nu-i om cat de fricos caruia sa nu-i placa mai bine sa cada deodata, decat sa fie tot timpul in cadere.
Cel care nu se teme de nimic nu e mai putin puternic decat cel de care toata lumea se teme.
Cel temut e mai putin ferice decat cei de care se teme.
Frica alunga orice cumintenie din mintea omului.
Nu este nimic mai ingrozitor decat insasi teama.
Cine nu se teme de întunecimile mele, găsi-va sub chiparoşii mei poteci de trandafiri înfloriţi.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.