Nu vom privi judecatile oamenilor, unele ca fiind absolut bune, altele ca absolut rele, dar vom inclina, de preferinta, catre parerea mai usor de sustinut, ca nimeni nu are perfecta dreptate si ca nimeni nu greseste cu totul…in toate este ceva bun, mascat, mai mult sau mai putin, de parti rele.
Căutăm binele fără a-l găsi vreodată, în schimb găsim răul fără să-l căutăm.
Daca nu te poti pune de acord cu tine si cu lumea, atunci este absolut imposibil sa dai un fundament existentei tale.
Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari.
Cine nu urăşte cu adevărat răul, acela nici binele nu-l iubeşte cu adevărat.
Gelozie...o boala iremediabila, un cancer al sufletului impotriva caruia nu exista leac, nu exista medic, nu exista ameliorare, nici macar acalmii datorita istovirii. Ea inghite cu lacomie toate zvonurile, si nu lipsesc furnizorii pentru acestea.
In fata binelui obstesc se cade sa se plece fiecare.
Cea mai nobila intrebare in lume este aceasta: Ce bine pot face eu aici?
Binele nu este de a nu face o nedreptate, ci de a nu vrea in nici un fel sa o faci.
Viata omeneasca e alcatuita din bine si rau. Durerea se afla vesnic langa bucurie.
Binele si raul care ni se intampla nu ne ating dupa marimea lor, ci dupa sensibilitatea noastra.
(Maxime)
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.