Este o veche idee faptul ca gandirea deosebeste pe om de animal. Sa ramanem la ea. Tot ceea ce omul are mai nobil decat animalul, o are prin gandire. Tot ceea ce este omenesc, este astfel numai in masura in care, in el, gandirea este activa... ratiunea stapaneste lumea.
Omul gandeste prin aforisme.
L'homme pense par aphorismes.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.