O, pentru câte haruri mi-ai dăruit de-atunci,
Ți-aș da atâtea imnuri cât fir de iarbă-n lunci,
Ți-aș da atâtea lacrimi câți stropi pe-un cer senin,
Dar numai doi ochi, Doamne, și doi genunchi Ți-nchin!
(Pe ulițele lumii)
Cand nu mai am nimic, de cine m-as teme?
Dragostea este un tiran ce nu cruta pe nimeni.
(Cidul)
© CCC
Nimeni nu ofera generației sale un serviciu mai mare decat acela care, fie prin arta sa, fie prin existența sa, ii aduce ofranda unei certitudini.
(Noua drama a lui Ibsen)
© CCC
Modul de a da pretuieste mai mult decat ceea ce se da.
Cine învinge fără primejdie triumfă fără glorie.
(Cidul)
De-amenintari nu-ti pasa, cand nu te temi de moarte.
Ma daruiesc tie, dar darul acesta al persoanei mele, mister, se preschimba, inexplicabil, in darul unui nimic.
Deschide-ți gura și închide-ți ochii și vezi ce îți va trimite Zeus.
© CCC
Daruind lumina pe care nu o ai, o vei dobandi si tu.
Cine vorbeşte mult spune şi multe prostii.
Fugim de acela caruia ii datoram prea mult.
Bis dat qui cito dat.
Dă dublu cel ce dă repede.
(Syrus)
Cine sa moara stie nu este ingenuncheat.
Triumfu-i fara slava, de-nvingi cu usurinta.
Chipul în care dăm face mai mult decât ceea ce dăm.
(Théodore)