Autoritatea e facuta, partial, din competenta pe care publicul o simte si o recunoaste in tine: partial, din nepartinirea de care stii sa dai dovada; partial, si mai mult decat se crede indeobste, din forta pe care o ai asupra ta insuti, din stapanirea de sine pe care o arati si pe care publicul, in cele din urma, o observa la tine, astfel incat, in ultima instanta, autoritatea asupra publicului e, mai ales, transformata si transmutata, autoritatea pe care o ai asupra ta insuti.
Simtim intotdeauna ca am putea sa ne opunem anumitor forte si, daca n-am face-o, ar fi o umilire a mandriei, a demnitatii noastre si a ravnei noastre catre perfectiune.
Daca vrea puternic sa fie oricine,
sa se stapaneasca mai intai pe sine.
Nu suntem responsabili de ciudateniile mintii noastre. Nu putem decat sa alungam imoralul si ilogicul, dar nu sa le impiedicam sa vina.
Ma straduiesc intotdeauna sa ma inving pe mine insumi mai degraba decat soarta si sa schimb mai degraba dorintele mele decat ordinea lumii.
Important e sa te stapanesti neincetat, in toate imprejurarile, acelasi gand, in ciuda nestatorniciei lucrurilor si a oamenilor, sa ramai credincios legii tale launtrice.
Nu intuneca cerul altora cu supararea ta.
Cum aș putea să-i stăpânesc pe alții, când nu știu să mă stăpânesc eu însumi?
(Gargantua)
Nu este suveranitate mai mare decat aceea peste sine insusi si peste propriile pasiuni.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.