Excesul de pedeapsa nu duce oare la stingerea delictului, ajungand prin aceasta la o rasturnare de situatii, vina delincventului fiind inlocuita cu vina represiunii, facand din vinovat, victima, din datornic, creditor si punand definitiv dreptul de partea celui ce-l violase?
Adam si Eva au fost pedepsiti pentru ca erau vegetarieni. Ei ar fi trebuit sa manance sarpele.
© CCC
Lesne binele-i uitarii dat, cand cel ce ni l-a facut s-a dus dintre cei vii.
Oamenii nu sunt pedepsiţi pentru păcatele lor, ci chiar prin păcatele lor. Şi asta e cea mai grea şi cea mai corectă pedeapsă.
Niciodata nu vor fi respectate legile intr-un stat unde nu exista frica de pedeapsa.
Nu este lipsit de intelepciune, nici marginit, acela care se ridica dupa ce a cazut in greseala, in loc sa persiste in ea.
Pentru oameni nu există nimic care să dureze: nici noaptea înstelată, nici nenorocirile, nici bogăția, totul s-a spulberat într-o bună zi.
(Trachinienele)
Unul din privilegiile tiraniei este de a face și de a spune ce dorește.
(Antigona)
În lume-s multe mari minuni! Minuni mai mari ca omul nu-s.
(Antigona)
Te pedepsesc nu pentru ca te-as uri, ci pentru ca te iubesc.
Castigo te non quod odio habeam sed quod amem.
Fiii sunt ancore, in viata, pentru mame.
E mai bine sa esuezi in conditii onorabile decat sa reusesti prin frauda.
Cei răi, un bine-a-l prețui nu știu decât când nu-l mai au.
La crainicul de rele vesti, te uiti urat.
Îmi dau seama că nu suntem altceva decât fantome sau ușoare umbre, noi ce trăim pe pământul acesta.
(Aiax)
Lumea e plină de minuni, dar nimic nu e mai minunat ca omul.
(Antigona)
Facutu-ti-a vreun om vreun bine-odata? pe acela nu-l uita! De-o fapta buna faci… si altii iti vor face! Nu-si tese cuib uitarea-n sufletul ales.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.