Eu nu mă căiesc,
c-am adunat în suflet şi noroi -
dar mă gândesc la tine.
Cu gheare de lumină
o dimineaţă-ţi va ucide-odată visul,
că sufletul mi-aşa curat,
cum gândul tău il vrea,
cum inima iubirii tale-l crede.
Vei plânge mult atunci ori vei ierta?
Vei plânge mult ori vei zâmbi
de razele acelei dimineţi,
în care eu ţi-oi zice fără umbră de căinţă:
"Nu ştii, ca numa-n lacuri cu noroi în fund cresc nuferi?
(Vei plânge mult ori vei zâmbi?)
Nu rareori suntem asa departe de "adevar" numai fiindca ne sfiim sa spunem absurditati.
Sunt oameni care zambesc nu numai cu coltul gurii, ci cu toata suprafata corpului lor.
Soarele nu-si ascunde petele cu minciuni, ci cu un prisos de lumina.
Numai creatia rascumpara toate suferintele.
Daca tu insuti ai un fond, atunci lumea intreaga castiga pentru tine un fond.
Cel dintai capitol din credo-ul meu este ca savarsesti o crima impotriva culturii, daca te impodobesti cu ea din lux si nu o asimilezi din necesitate organica.
Poti dori ceva asa de chinuitor si de tare incat, implinindu-ti-se, nici nu te mai bucuri: te-a costat prea mult suflet.
Poetul - un donator de sange la spitalul cuvintelor.
Valul este dorul marii de a saruta tarmul.