Ce putina crezare dau eu sinceritatii sentimentelor pe care le afiseaza oamenii drept cauza a faptelor lor! Indivizii nu actioneaza prin ei insisi, ci dupa situatia in care se afla si care le ofera un anumit cliseu de atitudine conventionala.
Stima, care-i fondul necesar sentimentelor noastre, e si materialul trainic ce le da nu stiu ce incredere, nu stiu ce siguranta, de care avem nevoie sa traim.
Se pare ca, daca exista o banuiala nedreapta, stranie si fara temei, careia i s-a spus odata gelozie, cealalta gelozie, care este un sentiment just, firesc, intemeiat pe ratiune si pe experienta ar merita un alt nume. Temperamentul cuiva are o mare contributie in gelozie si gelozia nu presupune intotdeauna o mare pasiune. O dragoste inflacarata fara susceptibilitati este totusi ceva paradoxal. Se intampla adesea sa suferi numai tu de pe urma acestei susceptibilitati. Suferi de gelozie si ii faci si pe altii sa sufere. Acelea care nu ne cruta in nicio privinta si nu ne scutesc de niciun prilej de gelozie n-ar merita din partea noastra nicio gelozie, daca ar fi sa ne luam dupa sentimentele si dupa purtarea lor decat dupa inima noastra.
(Caracterele – Despre inima)
M-ai intrebat candva de sfarsitul lumii si nu stiam ce sa-ti spun. Şi ai plecat inghesuita de sentimente la coltul unei intamplari inevitabile. Ştiam ca nu are nici un rost sa privesti lacrimile cerului pe fetele noastre, si nici fulgerele ce ne brazdau sperantele sau tunetele inimilor care incercau sa sfarme Clipa. Te-ai speriat de furtuna aceea sentimentala si ai tresarit incercand sa te reintorci calcand pe aceleasi flacari arzatoare din privirile iubirii noastre de altadata, nestiind ca acum te vor arde, fiindca era cu adevarat sfarsitul lumii…
Romanele sentimentale corespund în medicină cu prezentarea cazurilor lor de către bolnavi.
(Fragmente inedite)
O judecata sanatoasa cere ca cei ce sunt legati de o prietenie stransa si o trainica tovarasie sa fie de asemenea legati prin ganduri, sentimente, dorinte si minti cu totul asemanatoare… fara prietenie oamenii ar fi cu mult mai nefericiti decat toate celelalte animale de pe fata pamantului.
Cu cat ai mai mult spirit, cu atat ai pasiuni mai mari; pentru ca pasiunile, nefiind decat sentimente si ganduri care apartin spiritului, desi sunt prilejuite de corp, este clar ca nu sunt decat spiritul insusi si ca, astfel, indeplinesc ceea ce-i este propriu lui. Nu vorbesc decat de marile pasiuni; caci celelalte se afla intr-un amestec ce cauzeaza o confuzie foarte incomoda; lucru care, bineinteles, nu li se intampla celor ce au spirit. Intr-un suflet mare, totul este mare.
Sa slavim omul! sa-i inspiram cele mai sfinte sentimente: Respectul omului fata de om!