Oricine vorbeste de dragoste… ar trebui sa evite sa vorbeasca in numele celorlalti, ba cred ca niciodata n-ar trebui sa foloseasca, vorbind, persoana a treia…, pentru ca sentimentele pe care le incearca sunt incomunicabile, vorbele cu care sunt etichetate nu corespund aceluiasi continut, intensitatea si durata sentimentului pot fi nesfarsit de felurite…
Ex abundentia cordis os loquitur.
Gura vorbeste dupa multiplele sentimente ale inimii.
(Vulgata, Matei)
O faptă rea se-ndreaptă printr-o faptă bună, o vorbă rea nu se îndreaptă prin nimic.
Inainte de a zice sau a incepe ceva, gandeste-te bine; caci dupa ce ai zis o vorba, sau ai inceput o fapta, nu mai este in puterea ta de a o lua inapoi.
In orice biblioteca, scriitorii in viata alcatuiesc o minoritate infima; marii cititori stau toata viata de vorba cu mortii.
Sa exprimam ceea ce simtim, sa simtim ceea ce exprimam; vorba sa semene cu fapta.
Pastreaza intotdeauna masura la vorba si tacere.
Semper vocis et silentii temperamentum tene.
(Syrus, Sententiae)