De ce sa se omoare oamenii intre ei? Ce am cu cel de dincolo, cand nici nu-l cunosc, si nu-l urasc, pentru ca nu mi-a facut nimic niciodata? De ce sa-l omor daca el, ca si mine, sufera oroarea aceluiasi destin? Oare acolo, de unde-mi pandeste miscarile si-mi ocheste inima, inceteaza el de-a fi un om si de a-mi ramane un frate?
Simțul moral al importanței vieții omenești, dorinţa omenească de a uşura puţin din chinurile tuturor acestor sărmani nenorociţi, sau de a le reface curajul distrus, activitatea furioasă și neobosită pe care o face omul în astfel de momente, toate acestea se combină pentru a crea un fel de energie care duce la o dorință pozitivă de a-i alina pe cât mai mulți posibil.
(Amintiri de la Solferino)
© CCC
Suntem în război cu natura. Dacă câștigăm, suntem pierduți.
© CCC
Tot ce este legat de război este o palmă dată bunului-simț.
(Tunica albă)
© CCC
Arta supremă a războiului este de a supune inamicul fără a lupta.
(Arta războiului)
© CCC
Am considerat intotdeauna ca axiomatica ideea ca satisfacerea nemultumirilor celor invinsi ar trebui sa preceada dezarmarea celor victoriosi.
Mare este vina unui război inutil.
© CCC
Războaiele sunt ca incendiile de miriști, dacă nu suntem atenţi, pot deveni globale.
(Zâna carabină)
© CCC
Bellum parate, quoniam pacem pati non potuistis.
Pregătiţi războiul, fiindcă nu aţi putut răbda pacea.
(Titus Livius)
Daca va ganditi ca violenta nu poate sa insemne justitia, daca va ganditi ca viata umana este sfanta, daca va ganditi ca nu exista doua principii morale, unul care sa condamne uciderea in timp de pace si altul care sa o admita in timp de razboi, refuzati razboiul.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.