Stiu, va veni o vreme cand oamenii o sa se admire unul pe altul, cand fiecare din ei o sa lumineze ca o stea in fata celuilalt. Pe pamant o sa traiasca oameni liberi, mari, prin libertatea lor, fiecare o sa aiba inima deschisa, neintinata de lacomie si ura. Ei au sa traiasca pentru adevar, pentru frumos; cei mai buni dintre ei vor fi aceia care vor imbratisa lumea cat mai larg in inima lor, care o vor iubi cat mai adanc; cei mai buni vor fi cei mai liberi, caci in sufletul lor va fi mai multa frumusete.
Rangul este inscriptia pe o moneda, aurul este omul.
Fiecare om trebuie sa-si inventeze calea.
(Mustele)
© CCC
Fiti pentru voi insiva o lumina.
Omul este imperfect, dar aceasta nu este de mirare dacă ne gandim la epoca in care a fost creat.
L'homme est imparfait, mais ce n'est pas étonnant si l'on songe à l'époque où il fut créé.
© CCC
Da, omul este muritor, dar asta n-ar fi încă nimic. Rău e că lucrurile se petrec uneori subit — aici e clenciul! Şi că, în general, el nu-i în stare să spună nici măcar ce va face astă-seară!
(Maestrul și Margareta)
Iti cer iertare nu pentru ca te parasesc, ci pentru ca am zabovit prea indelung.
Omul este păstorul Ființei Supreme.
(Scrisoare despre umanism, 1947)
Pe nedrept se plange omul de faptura lui, cum că fiindu-i neputincioasa si de scurta durata, este pusa mai mult sub carmuirea intamplarii decat a vredniciei lui. Caci dimpotriva, gandindu-te bine, n-ai putea gasi nimic mai maret si mai de seama ca faptura omului si ai vedea ca firii omenesti ii lipseste mai mult straduinta decat vlaga si indelungata vietuire.
Omul este natura naturii.
Un lucru e sigur; anume acela că omul nu este cea mai veche problemă și nici cea mai constantă care s-a pus cunoașterii umane.
(Cuvintele și lucrurile)
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.