Poate că ai să uiți, dar
lasă-mă să-ți spun asta: cineva,
cândva în viitor,
se va gândi la noi.
(Din traducerea lui Mary Barnard, “Sappho”, 1958, p.58, editura University of California Press)
Mary Ethel Barnard (1909 –2001) a fost o poetă, biografă și traducătoare din greacă în engleză. Este cunoscută pentru interpretarea și redarea elegantă a operelor lui Sappho, traduceri care nu au ieșit niciodată din acest tipar.
© CCC
Omul care nu este decât frumos este frumos numai cât îl privești; omul bun este întotdeauna frumos.
(Fragmente)
Dragostea și mânia sunt două torțe aprinse
ce inflamează sufletul cu o căldură dureroasă;
rămân în inimă și tulbură mintea,
din cauza lor nici Raţiunea nu se află în siguranţă.
© CCC
Cel mai bun leac contra maniei e amanarea.
Se spune că mânia este ultimul lucru care îmbătrâneşte într-un om.
© CCC
Gândirea ta n-o face-altora lege!
Nicicând mânia oarbă n-o iubi.
Sper a fi lumilor mai mult decât un rege,
Când soarta te lovește, nu lovi.
Sa te feresti de cel care nu se manie niciodata; pentru ca numai acela care-si pierde controlul uneori, este sincer.
Omul care este doar frumos este frumos doar atunci când îl privești. Omul înțelept și bun este întotdeauna frumos.
(Poeme și fragmente)
© CCC
E frumos ceea ce iubim cel mai mult.
© CCC
Ce face omul in prima clipa de manie nu face mai tarziu.
Da, e rău să mori, căci, dacă nu ar fi fost o nenorocire, zeii ar fi murit şi ei.
(Fragmente)
Mania fara masura duce la nebunie.
Am slujit frumusețea. Există ceva mai măreț pe lume?
© CCC
Propria noastra furie ne face mult mai mare rau decat intamplarea (lucrul) care ne infurie, si suferim mai mult de iritarea si supararea pe care noi o permitem lucrurilor sa destepte in noi decat de faptul insusi care ne-a iritat sau suparat.
O minte agitata nu mai cugeta; cuprinsa in vartejul de neoprit al ideilor extreme, isi alcatuieste o logica gresita, dictata de furie, de rautate, se afla intr-o stare cu totul antifilosofica.
Dragostea este un ţesător viclean de fantezii şi basme.
© CCC
Fugind de tine, el în curând spre tine
o să alerge și-o să-ți stea alături!
De nu-ți primește darul, - în curând el însuși
Va fi să-ți deie daruri. Și de nu te place
Curând te va iubi, ca prins de flăcări.
(Imn catre Afrodita)
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.