Bucură-te că vezi soarele, că mergi pe picioarele tale, că ești sănătos, că toți ai tăi sunt în stare de funcționare și lasă gândurile negre! Uită-te la o floare, la un copac, la firul de iarbă, la păsările cerului și zi: Doamne, iartă-mă că nu știu să mă bucur de toate binefacerile Tale!
Foarte puțini oameni au stăpânit arta de a se bucura de bogăția lor. Am stăpânit arta și, prin urmare, îmi petrec timpul distrându-mă.
© CCC
Am preferat întotdeauna bucuria, veseliei. Veselia este un fel de a te comporta, pe când bucuria este o stare a minţii. Veselia e de scurtă durată, bucuria e permanentă şi constantă. *
De fapt, m-am bucurat de fiecare minut al vieții mele la King's [King's College London], în special de descoperirea literaturii franceze și germane.
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.