Daca se socoteste ca destinul misca si conduce totul, ca nimic nu poate nici sa se abata din calea lui, nici sa-i schimbe cursul, atunci si greselile si delictele oamenilor nu trebuie condamnate si atribuite vointei lor, ci necesitatii si ordinii implacabile a destinului…totusi, oamenii sunt raspunzatori de nenorocirile lor. Caci fiecare este el insusi autorul raului pe care il sufera, si prin propriul sau imbold cade in greseala si ratacire, prin propria sa gandire si atitudine.
Schimbarea sortii s-o primesti senin...
De treci acum prin ceasuri de furtuna,
nu-nseamna ca asa va fi si maine…
Fii inimos in fata sortii rele,
arata o tarie de granit.
Cand vant prea bun se-abate spre vintrele,
sa ti le strangi la fel de cumpanit.