Prin instruirea elevilor cum să învețe, să dezvețe și să reînvețe, o nouă și puternică dimensiune poate fi adăugată educației. Psihologul Herbert Gerjuoy de la Organizația de Cercetare a Resurselor Umane o formulează simplu: „
Noua educație trebuie să învețe individul cum să clasifice și să reclasifice informațiile, cum să le evalueze veridicitatea, cum să schimbe categoriile atunci când este necesar, cum să treacă de la concret la abstract și invers, cum să privească problemele dintr-o nouă direcție — cum să învețe singur. Analfabetul de mâine nu va fi omul care nu știe să citească, ci va fi omul care nu a învățat să învețe.”
(Puterea în mișcare, 1990)
© CCC
Am dat un om al datoriei pe-o colecţionară de plăceri...
Un singuratic reprezintă doar umbra unui om, iar cel care nu e iubit, e singur pretutindeni.
Copiii vostri: puteti să va straduiti sa fiti ca ei, dar nu incercati sa-i faceti sa fie ca voi.
Fiecare dintre noi are inclinatiile sale si poarta in sine germenele destinului sau.
Căci au poeții datorii mărețe,
Vă amintiți, cei vechi și mari... Orfeu
Ne-a învățat misterele; oprit-a
Vărsările de sânge; iar Museu,
Oracole de leacuri; Hesiod,
Munca la câmp… Ne-a dat Homer cel sfânt
Învățături spre cinste și mărire,
Despre curaj, și despre armele
Vitejilor…
(Broaștele)
Cine vrea sa se schimbe va gasi intotdeauna un motiv bun pentru a se schimba.
(Ceea ce cred)
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.