Ce minunat e sa fii in viata: sa traiesti, sa respiri si sa pasesti cu picioarele pe pamant. Din ce motive i-am invidia pe zei?
Daca vrei sa fii fericit, roaga pe zei sa nu ti se realizeze ceva din cele dorite.
Un om prin lume trece. El nu e musulman.
Nici infidel nu este. Nu crede-n legi și zei.
Nu neagă, nu afirmă. Dar vezi în ochii săi
Că nimenea nu este mai trist și mai uman.
(Rubaiate)
Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor par a fi adormite in armonia raiului.