Nu vom privi judecatile oamenilor, unele ca fiind absolut bune, altele ca absolut rele, dar vom inclina, de preferinta, catre parerea mai usor de sustinut, ca nimeni nu are perfecta dreptate si ca nimeni nu greseste cu totul…in toate este ceva bun, mascat, mai mult sau mai putin, de parti rele.
Unde e o necesitate, trebuie sa fie o posibilitate.
Binele e o visare, un proiect mereu amanat și urmarit cu un efort istovitor, o limita pe care n-o atingem niciodata, domnia lui e imposibila. Numai raul poate merge pana la marginile sale si domni absolut.
Viata omeneasca e alcatuita din bine si rau. Durerea se afla vesnic langa bucurie.
Critica sa fie si amara, numai sa fie dreapta.
Simțim relele publice doar în măsura în care acestea se extind asupra intereselor noastre particulare.
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.