Da, omul este muritor, dar asta n-ar fi încă nimic. Rău e că lucrurile se petrec uneori subit — aici e clenciul! Şi că, în general, el nu-i în stare să spună nici măcar ce va face astă-seară!
(Maestrul și Margareta)
Omului nimic nu-i este mai folositor decat omul.
Omul este un soare; simţurile sale sunt planetele.
(Fragmente)
Când întemeiezi biblioteci, pregăteşti hambare publice, strângi rezerve menite să preîntâmpine o iarnă a spiritului.
Multe minuni sunt pe lume, dar nu este niciuna mai mare decât omul.
(Antigona)
Un om prin lume trece. El nu e musulman.
Nici infidel nu este. Nu crede-n legi și zei.
Nu neagă, nu afirmă. Dar vezi în ochii săi
Că nimenea nu este mai trist și mai uman.
(Rubaiate)
Rangul este inscriptia pe o moneda, aurul este omul.
Omul şi securitatea sa trebuie să constituie prima preocupare a oricarei aventuri tehnologice.
© CCC
Accept sa fiu ultimul om, daca a fi om inseamna sa semeni cu ceilalti.
("Caiete")
Nu cred intr-un destin prescris in mod irevocabil: il schimbam mereu pe masura ce inaintam in viata; el este fara incetare imbunatatit sau inrautatit de actele noastre.
Omul, între două neanturi, este doar o zi de nefericire.
(Poezii postume)
© CCC
Omul este fiinta ce mereu vrea mai mult decat poate si poate mai mult decat ar trebui.
Omul face rău aşa cum albina face miere.
Boabe de nisip care se cred piramide: iată oamenii!
Omul nu este nici inger, nici animal: nenorocirea este ca cine vrea sa devina inger devine animal.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.