Nu ai cum sa fii primul ei iubit, nici ultimul, sau singurul. Ea a iubit inainte sa te intalneasca si poate iubi din nou. Dar daca ea te iubeste acum, ce altceva mai conteaza? Ea nu e perfecta, nici tu, si amandoi nu puteti fi perfecti cat timp veti fi impreuna, dar daca ea te poate face sa razi, gandește-te de doua ori, și recunoaste ca este in natura umana sa faca greseli, asa ca tine-o langa tine si ofera-i tot ce poti mai bun. Ea nu se poate gandi la tine in fiecare secunda a zilei, dar iti va oferi o parte din fiinta ei, asa ca nu ii frange inima. Deci, nu o rani, nu incerca sa o schimbi, nu ii analiza fiecare gest si nu aștepta de la ea mai mult decat iti poate oferi. Zambeste-i cand te face fericit, spune-i cand te supara și marturiseste-i ca ti-e dor de ea cand nu e langa tine.
© CCC Published on: Jun 9, 2013
Nimeni nu te avertizează că dragostea durează trei ani. Complotul dragostei se bazează pe un secret bine păstrat. Eşti lăsat să crezi că dragostea e o chestie pe viaţă, când, de fapt - din punct de vedere chimic - dispare după trei ani. Am citit într-o revistă pentru femei că dragostea este o emisie, de scurtă durată, de dopamină, noradrenalină, prolactină, luliberină şi ocitocină. O mică moleculă, feniletilamina (FEA), declanşează senzaţii de veselie, de exaltare, de euforie. Când te îndrăgosteşti la prima vedere înseamnă că neuronii din sistemul limbic îţi sunt saturaţi cu EA. Tandreţea nu înseamnă altceva decât endorfine (opiul cuplului). Societatea te înşală: îţi vinde marea dragoste, când, de fapt, s-a demonstrat ştiinţific că aceşti hormoni încetează să mai acţioneze după trei ani.
(Dragostea durează trei ani)
Iubirea, ca si focul, nu poate exista fara o miscare continua; ea moare indata ce inceteaza de a spera sau a se teme.
Cine nu aude tăcerea sfâşietoare a stelelor pe bolta inimii sale nu s-a născut pentru a iubi.
M-am gandit ca poate aceasta destramare dulce, aceasta incatusare placuta, pana la durere, aceste aripi care imi cresteau trebuie sa fie ceea ce oamenii mari inteleg prin cuvantul "iubire", si o clipa mi s-a parut ca viata e numai mangaiere, cantec, iubire...
Cea mai fierbinte dragoste are cel mai rece sfârșit.
Nu începi să iubești o femeie până când nu poți concepe speranța – chiar și una foarte slabă și foarte vagă – de a o poseda. Dar dacă ai speranța de a poseda o femeie, este pentru că o crezi capabilă să cedeze, pentru că presupui că își poate uita îndatoririle. Nu o mai respecți. Deci iubirea se bazează pe dispreț.
(Vulturii Capitoliului)
© CCC
Mireasă dulce,
Te-ador când plângi,
Cum roua curge
Pe flori adânci!
Cu-o primavară
Ce-i bun s-a scurs,
Dar roze-apară
Pe-al Vremii curs!
Bălaia, bruna
De-ales e greu?
Plăcerea-ntruna
E-al lumii Zeu.
Să fim optimişti, iubirea mea cea mare, fiindcă avem de partea noastră clipa şi nu Destinul, fiindcă avem eternitatea acestei clipe şi nu timpul, fiindcă ne avem pe noi, acum şi aici, şi nicăieri în urma clipei, fiindcă va ninge cu timp, şi această urmă va fi îngropată de stele căzătoare, devenind o amintire a unei lumi trecute.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.