Nimic nu il face pe om mai rau ca nedreptatea. Nimic nu-i intoarce cu mai multa putere privirile asupra sortii proprii, facandu-l surd si orb pentru suferintele altora. Naturile impresionabile si pasionate, egoiste prin definitie, cand se mai cred si nedreptatite, se revolta impotriva universului intreg, iar revolta nu mai lasa loc pentru ingaduinta si iertare.
Dreptatea este in functie de moda, ca si placerea.
Exista o dreptate, dar n-o vedem intotdeauna. Ea exista undeva, discreta, surazatoare, alaturi si putin in spatele nedreptatii care face mare galagie.
Fiecare e convins de dreptatea lui.
Aproape toti oamenii apreciaza dreptatea si curajul.
A-ti da seama de ceea ce este drept si a nu face e lipsa de curaj.
Un lucru nu este drept pentru ca este lege; dar trebuie sa fie lege daca este drept.
(Caiete)
© CCC
Dacă vrei, cât de cât, să fii drept cu altul, pune-te-n locul lui.