Nimic nu il face pe om mai rau ca nedreptatea. Nimic nu-i intoarce cu mai multa putere privirile asupra sortii proprii, facandu-l surd si orb pentru suferintele altora. Naturile impresionabile si pasionate, egoiste prin definitie, cand se mai cred si nedreptatite, se revolta impotriva universului intreg, iar revolta nu mai lasa loc pentru ingaduinta si iertare.
Pentru ce urmeaza lumea majoritatea? Pentru ca are mai multa dreptate? Nu, ci mai multa forta…pentru ce sunt respectate legile si vechile opinii? Pentru ca sunt mai sanatoase? Nu, dar ele sunt unice, evita deosebirile de pareri.
Frumuseţea conţine întotdeauna o parte de ciudăţenie, o ciudăţenie simplă, nepremeditată şi inconştientă.
© CCC
Exista o dreptate, dar n-o vedem intotdeauna. Ea exista undeva, discreta, surazatoare, alaturi si putin in spatele nedreptatii care face mare galagie.
Dreptatea fara forta este neputincioasa, forta fara dreptate este tiranica.
Nu poti uita ca timpul trece decat intrebuintandu-l.
Este contra naturii ca o mana de oameni sa se imbuibe cu prisosuri, in vreme ce multimea infometata e lipsita de strictul necesar.
Ceea ce gura se deprinde sa spuna, inima se obisnuieste sa creada.
A-ti da seama de ceea ce este drept si a nu face e lipsa de curaj.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.