Ca sa ne preocupe gesturile, apucaturile, intentiile altcuiva trebuie sa avem timpul de a le gandi, de a le observa, trebuie adica sa avem vreme destula de pierdut. Numai intr-o societate care n-are nimic esential de facut, care petrece, care-si pierde vremea in viata usoara, placuta, in viata de lene agreabila, poate aparea o astfel de preocupare. Acest lucru nu se poate intampla unui om activ, cu griji, cu treburi absorbante.
Dupa filosofie, trebuie sa urmeze actiunea. Forta vie desavarseste ceea ce a schitat ideea.
Nimic absurd nu se poate mentine in moravurile omenesti.
Nu este nevoie de temple si nici de filozofii complicate. Propriul nostru creier, propria noastra inima ne sunt templu; filozofia este bunatatea.
Trebuie sa te faci sclavul filosofiei ca sa ai parte de adevarata libertate.
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.