Nu-i deșert, nu-i prăpastie, nici ocean pe care nu le-aș putea trece cu tine. Cu cât vom trăi mai mult împreună, viața va fi ca o îmbrățișare tot mai strânsă, mai deplină! Nu ne va mai tulbura nimic, nici o grijă, nici o piedică! Vom fi singuri, numai unul al altuia, pe veci…
(Doamna Bovary)
Cei mai mari dusmani ai omului sunt teama si speranta.
Frica alunga orice cumintenie din mintea omului.
Se tem numai aceia care au de pierdut ceva.
Cea mai mare teamă a mea: repetiția.
© CCC
Nu există nici o părticică de viață care să nu poarte poezie în ea.
© CCC
Atunci cand teama nu vegheaza se intampla ceea ce era de temut.
© CCC
Teama nu ne poate răni mai mult decât un vis.
Ma tem numai de cei pe care ii respect: de intelepti. De prosti rad si nu ma tem de ei.
(Cymbeline)
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.