Citate Celebre Cogito
Citate Celebre & Enciclopedie

Citate despre Despartire

O, dacă Soarta ne unea,

Cum îmi juraseși, mi se pare,

N-aș mai fi fost, în pacea mea,

De-atâtea nebunii în stare!

 

De vină tu ești, deci, deși

Certat sunt eu, pentru păcate,

De cei ce n-au de unde ști

Că tu ai rupt logodna, poate.

 

Mi-era, ca și al tău, curat

Pe-atuncea sufletul, de-aceea

Putea curma orice păcat. –

Azi, altuia îi ești femeia!

 

Aș fi în stare să-i zdrobesc

Și liniștea și fericirea,

Dar pentru că te mai iubesc, regret

Nu-l pot urî – așa mi-e firea!

 

De când plecat-ai, în zadar

Îmi caut tihna, chip de înger!

Tot ce găseam la tine, doar

La multe caut azi, și sânger!

 

Adio, deci, nu te regret,

Nădejdea-n ajutor nu-mi vine;

Mândria însă-ncet, încet,

M-o face să te-alung din mine!

(…)

 

Azi, caut alte bucurii:

În câte o ceată zgomotoasă

(Pe gânduri, aș înnebuni!)

Încerc sa uit tot ce m-apasă.

 

Dar chiar așa, câte un gând

Se mai strecoară prin beție, –

Și diavolii m-ar plânge – aflând

Că te-am pierdut pentru vecie!

(Unei doamne)

De vrei, voi înceta să mai cânt.
De privirea mea face mereu
să-ţi zvâcnească inima,
voi întoarce privirea de la tine.
De te cutremuri la întâlnirea mea,
mă voi depărta din calea paşilor tăi.
De fiinţa-mi te stinghereşte –
atunci când flori îşi împletesc degetele tale –
voi fugi din grădina-ţi singuratică.

De apa pârâiaşului tău e neliniştită
la trecerea corăbiei mele,
nu voi mai vâsli spre ţărmul tău.

Este frumoasă sau urâtă despărțirea, este moral sau imoral să te desparți de cineva…? Nu s-au găsit răspunsuri. Cea mai imorală despărțire este MOARTEA. Ea este singura care ne desparte, cu cea mai precisă artă, de tot ceea ce iubim, de tot ce încă mai dorim – VIAȚA.

(Arta despărțirii)

Aicea totul seamănă cu tine
Sau poate eu asemănări îți caut;
Flori de ninsoare mari, diamantine,
Suavi mesteceni-melodii de flaut.

Brazii înalți și copleșiți de nea
Par crini enormi acoperiți de floare-
Cu dorul meu de pretutindenea
Te caut ca o plantă suitoare.

În șarpele de fum ce suie lin
Făptura ta subțire se mlădie,
Vântul de nord în fulgii care vin
Te spulberă, te-adoarme și te-nvie.

Cețuri târzii – flori de ninsoare, flori
Tresar și se-nfioară omenește,
Si parcă însăși noaptea uneori
Cu ochii tăi de-aproape mă privește.

O, ceas de taină – clipele dispar,
E numai gândul meu umblând aiurea.
Si neaua cu sclipiri de nenufar
Trecând prin mine, bântuie pădurea.

Sunt numai eu care mi-aduc aminte…
Din toate-ai disparut, nu te mai vezi.
Doar inima cu dorul ei fierbinte
Topește-n jur imensele zăpezi.

(Miraj de iarnă)

Un om părăsit, de obicei îl urăşte pe cel care-a provocat despărţirea şi-i află tot felul de lipsuri, de micimi de suflet şi se-nvinuieşte că s-a-nşelat asupra acelui partener dezertor.

Rol dificil, dar frumos: femeia care suporta cu eleganta o despartire.

A pleca inseamna a muri putin;

Inseamna a muri in cel pe care il iubesti:

Lasi in urma o parte din tine insuti

In orice clipa si in orice loc.

 

Inseamna intotdeauna regretul unui juramant,

Ultimul vers al unui poem;

A pleca inseamna a muri putin.

Inseamna a muri in cel pe care il iubesti.

 

Si pleci ca intr-un joc,

Si pana la ultimul ramas bun

Sufletul i-l ravasesti,

I-l ravasesti cu fiecare ramas bun…

A pleca inseamna a muri puțin.

(Rondel de adio)

© CCC

A pleca inseamna a muri putin;

Inseamna a muri in cel pe care il iubesti:

Lasi in urma o parte din tine insuti

In orice clipa si in orice loc.

(Rondel de adio)

© CCC

Oh! Cat este de crud sa iubesti atunci cand te-ai despartit de fiinta iubita!

© CCC

De cînd m-am despărţit de tine, consider bărbaţii posibili în viaţa mea ca pe-o excursie, ca pe-o vacanţă. O excursie, o vacanţă pot fi frumoase, de neuitat „ca tine, Pavele”, dar nu sunt un stîlp pe care să-ţi sprijini existenţa.

Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.