Omul nu este numai o inteligenta, care isi explica natura prin stiinta, el este in acelasi timp o constiinta. Avand ratiune, omul cauta adevarul; avand constiinta, el cauta binele. Acest bine el se simte obligat a-l realiza si fata de dansul, ceea ce se cheama morala individuala, si fata de celelalte fiinte cu ratiune si cu constiinta care seamana cu dansul - morala sociala.
Adevarul pur si simplu nu are sens in afara de constiinta noastra.
Unele ascunzisuri ale sufletului sunt usoare ca niste umbre: dispar indata ce incerci sa le luminezi…
Se spune ca pasari calatoare, care trec noaptea in carduri peste orase, se zapacesc de lumina ce-o imprastie acestea in intuneric, si pana in zori tot dau ocol orasului, nestiind incotro s-apuce; instinctele noastre mari si mici sunt ca aceste pasari: lumina constiintei le zapaceste…
Cred numai in constiinta mea, singura in drept sa-mi arate daca am gresit sau nu.
Nimeni n-a ispravit niciodata conflictele cu constiinta sa…Desteptarea constiintei e maretia sufletului.
Avea cu dansul un aprig luptator: constiinta.
Conștiința este un tribunal care își anulează rapid sentințele.
© CCC
Cel care face un rau are constiinta impacata, atata timp cat crede ca nu e rau ceea ce a facut.
Mai bine o constiinta linistita decat un destin prosper. Prefer un somn bun decat un pat bun.
(Ruy Blas)
© CCC
Sa nu faci niciodata nimic împotriva conştiinţei tale, chiar dacă Statul ti-o cere.
© CCC
Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.